Достапни линкови

logo-print

52 новинари загинале во првите осум месеци годинава


Меѓународниот институт за печат соопшти дека во првите осум месеци од годинава, 52 новинари ги изгубиле животите поради нивната работа. Во истиот период лани, црниот биланс бил 56 жртви.
Најопасно место за новинарите е Мексико, каде што до август загинале 10 новинари. Следи Хондурас со 9 жртви и Пакистан со 6.
Јужна Америка е најопасен континент за новинарите. Таму загинале 20 новинари, додека во Азија има 18 мртви новинари во дадениот период.
Во Европа се убиени двајца новинари – еден во Грција и еден во Русија.
XS
SM
MD
LG