Достапни линкови

logo-print

Комеморација за жртвите од 11 септември


Почна комеморацијата во чест на жртвите од терористичките напади во Њујорк на 11 септември 2001 година. Тогаш загинаа околу 3000 луѓе, откако терористите со киднапирани авиони се забија во зградите на кулите Близначки. Во последниот перидо, кај Американците се забележува изразен антиисламизам, откако во јавноста излегоа плановите за изградба на џамијата на местото каде што беа кулите.
XS
SM
MD
LG