Достапни линкови

logo-print

Референдум за уставни измени во Турција


Турските политичари ги прават последните подготовки пред утрешниот референдум за уставни измени. Власта тврди дека измените ќе ја направат Турција подемократска. Измените предвидуваат армијата да биде подостапна до цивилните судови. Опозицијата, пак, вели дека измените се со цел да се наметне владина контрола врз судството.
XS
SM
MD
LG