Достапни линкови

logo-print

Секуални злоупоотреби во Белгиската Католичка Црква


Комисија на Католичката црква во Белгија објави извештај во кој се наведува дека има стотици случаи на сексуални злоупотреби во речиси секоја конгрегација на земјата. Комисијата добила 475 жалби претежно за педофилија за периодот од 1950 до доцните 90 ти.
XS
SM
MD
LG