Достапни линкови

logo-print

Белорусија го кани ОБСЕ да ја испита смртта на опозиционерот


Белорусија вели дека поканува експерти од ОБСЕ „да се запознаат со околностите“ околу смртта на познат опозициски активист. Опозиционерот Алех Бебенин, минатата недела, беше пронајден обесен на неговиот имот во близина на Минск. Властите го прогласија случајот за самоубиство, но колегите на Бебенин не веруваат во тоа.
XS
SM
MD
LG