Достапни линкови

logo-print

Обама реагира против палењето на Коранот


Американскиот претседател Барак Обама побара од водачот на мала американска христијанска црква да ги откаже плановите за палење на Коранот. Црквата најави дека во сабота ќе запали копии од светата муслиманска книга, по повод одбележувањето на 10-годишнината од терористичките напади од 11 септември.
Обама изјави дека планот е деструктивен и опасен трик. Американските воени команданти, претходно предупредија дека палењето на Коранот ќе предизвика зголемен број напади врз американските војници во Авганистан, но и на други места.
XS
SM
MD
LG