Достапни линкови

logo-print

Американските амбасади со зголемени безбедносни мерки


Стејт Департментот на Соединетите Американски Држави им нареди на американските амбасади низ светот да ги зголемат безбедносните мерки, поради намерата на христијанска црковна група од Флорида да го запали Куранот во сабота на 11 септември, кога е девет годишнината од терористичкиот напад на кулите близначки. Групата ги одби барањата на државниот секретар Хилари Клинтон да се откаже од идејата, бидејќи според неа таа ќе предизвика анти-американски чувства меѓу муслиманскиот народ и ќе биде опасност за војската и диполоматите на земјата.
XS
SM
MD
LG