Достапни линкови

logo-print

Европарламентот за француската политика спрема Ромите


Во Стразбур пратениците на Европскиот парламент би требало да гласаат за резолуцијата со која се осудува француската политика на враќање на Ромите во земјата од каде што потекнуваат поради нерешениот статус. Европската комисија вчера реши да формира експертска група која ќе анализира зошто малку се користат фондовите за олеснување на интеграцијата на Ромите во земјите од ЕУ.
XS
SM
MD
LG