Достапни линкови

logo-print

Рација во неонацистичка организација во Германија


Германската полиција изврши рација во просториите на најголемата неонацистичка организација во земјата, барајќи докази со кои ќе може да го оправда затворањето на организацијата. Министерството за внатрешни работи соопшти дека рација е извршена во канцелариите на Националната организација за помош на политичките затвореници и нивните семејства, во 9 од 16-те германски провинции. Организацијата е основана во 1979 година и се претпоставува дека има околу 600 членови. Полицијата се сомнева дека организацијата се обидува да ги зајакне и поврзе малите екстремно десничарски организации ширум земјата.
XS
SM
MD
LG