Достапни линкови

logo-print

Австралија конечно ќе добие нова влада


Австралијската премиерка Џулија Гилард ќе формира нова влада откако двајца независни пратеници ја подржаа нејзината коалиција, која сега има многу тесно мнозинство во Парламентот. Лабуристичката Партија на премиерката Гилард сега има подршка од 76 пратеници од вкупно 150, со што е ставен крај на неизвесноста околу формирањето на австралијската влада по изборите на кои ниедна од клучните партии не го освои потребното мнозинство.

XS
SM
MD
LG