Достапни линкови

logo-print

Деловникот на Собранието пред пратениците


Македонскиот парламент денеска ќе расправа за измените на Деловникот на Собранието. Тоа беше договорено на вчерашната координација кај претседателот Трајко Вељаноски, на која по неколкунеделен бојкот, присуствуваа и претставници на опозицијата. Договорено е и опозицијата да може да предлага точка на дневен ред на секоја втора пленарна седница. Собранискиот Деловник ќе биде прва точка на дневниот ред на денешната седница. На онаа одржана пред летната пауза, пратениците ја завршија општата расправа и остана само да се гласа за измените на Деловникот.
XS
SM
MD
LG