Достапни линкови

logo-print

Реконструкција на грчката влада


Грчкиот премиер Јоргос Папандреу ја реконструира владата во обид да се засили борбата на неговата администрација со должничката криза. Промените не го вклучуваат министерството за финансии, каде што на функцијата останува Јоргос Папаконстантину. Со реконструкцијата, објавена рано изутринава, грчката влада добива нови министри за труд, економија, здравство и за земјоделие. Измените се критикувани од опозицијата, бидејќи според неа, тие се доказ за неуспехот на владата по едногодишното владеење.
XS
SM
MD
LG