Достапни линкови

logo-print

Македонија ќе бара екстрадиција на Јакупи


Македонија која има распишано меѓународна потреница по Лирим Јакупи Нацист ќе побара негова екстрадиција штом добие официјална информација од Интерпол за тоа каде се наоѓа, велат во Министерството за правда. Скопје и Приштина немаат потпишано договор за екстрадиција. ,,Конкретно за Приштина, досега не постоело никаков проблем околу екстрадиција на лица кои сме ги барале. Таа досега се вршела без никакви компликации. Дали тие ќе го предадат тоа е нивна одлука,, изјави за МИА Мирјана Илиева портпарол на Министерството за правда. Македонските и косовските полициски сили се во постојан контакт откако вчера во Приштина беше уапсен Јакупи кој е осудуван за убиства, терористички напади и киднапирања во Косово, во Македонија и во Србија.
XS
SM
MD
LG