Достапни линкови

logo-print

Американски војници вклучени во борби во Багдад


Американски војници учествувале во битка во Ирак за прв пат откако на 31 август беше прогласено дека заврши нивната борбена мисија во таа земја. Се прецизира дека тие им дале поддршка на ирачките сили кои во нивниот штаб во центарот на Багдад биле нападнати од вооружени милитанти. Во битката загинале 12 луѓе, а десетина други биле ранети. Американските сили официјално веќе не се во борбена мисија во Ирак, но околу 50 илјади останаа за да ги треинираат ирачките војници.
XS
SM
MD
LG