Достапни линкови

logo-print

Продолжен векот на германските нуклеарни централи


Германската коалициска влада на чело со канцеларот Ангела Меркел одлучи да го продолжи векот на германските нуклеарни централи. По долгите разговори во Берлин, германскиот министер за екологија Норберт Роетген ја потврди информацијата, појаснувајки дека нуклеарните централи во земјата ќе се користат уште 12 години. Со воаа одлука се прекинуваат неколкумесечните несогласувања за иднината на седумнаесетте „нуклеарки“ во Германија.
XS
SM
MD
LG