Достапни линкови

logo-print

Бузек бара целосна истрага за смртта на белорускиот активист


Претседателот на Европскиот парламент Јержи Бузек ја повика владата на Белорусија да спроведе целосна истрага за мистериозната смрт на истакнатиот опозициски активист Олег Бебенин. Тој беше пронајден обесен на неговиот имот во близина на Минск. Обвинителот изјави дека веројатно се работи за самоубиство. Сепак, колегите на Бебенин и активистите за човекови права ги отфрлија ваквите тврдења.
XS
SM
MD
LG