Достапни линкови

logo-print

Ватикан го притиска Иран да не каменува осудена Иранка


Ватикан денеска соопшти дека преку дипломатски канали врши притисок врз Иран да го поштеди животот на Иранката осудена на смрт со каменување поради прељуба. Случајот на 43-годишната Иранка, Сакине Мохамади Аштиани наиде на остри реакции во меѓународната јавност. Нејзиниот адвокат ја напушти земјата. Бразил претходно понуди да и даде азил на жената, но Иран одби.
Католичката црква е противник на смртната казна.
XS
SM
MD
LG