Достапни линкови

logo-print

Референдум за уставни измени во Молдавија


Молдавците денеска гласаат на референдум за уставни измени, со кои претседателот на државата би се бирал на непосредни избори од граѓаните. Сега претседателот го бира Парламентот.
Со измените треба да се прекине политичката криза во Молдавија. Пратениците не можат да изберат претседател, цела година откако поранешниот комунистички претседател Виктор Воронин се повлече од функцијата. Без претседател, ни еден закон донесен од Парламентот не може да стапи на сила.
XS
SM
MD
LG