Достапни линкови

logo-print

Банкарска паника во Авганистан


Авганистанските власти се обидуваат да ги убедат граѓаните дека нивните пари во Кабулската банка се сигурни, откако американските медиуми објавија дека во банката има корупција.
Пред филијалите на Кабулската банка ширум земјата има редици луѓе кои чекаат да си ги повлечат парите.
Авганистанскиот министер за финансии изјави дека парите во банката се сигурни и дека администрацијата на претседателот Карзаи и дава полна поддршка на банката.
XS
SM
MD
LG