Достапни линкови

logo-print

Кастро повторно во униформа


Поранешниот кубански претседател Фидел Кастро се појави денеска во јавноста во воена униформа, за прв пат откако пред четири години се повлече од функцијата. Униформата, според Асошиетед прес, ги оживела шпекулациите за настојувањето на 84 годишниот Кастро да добие поголема улога во кубанската политика откако власта му ја препушти на неговиот помлад брат Раул. Кастро денеска одржа говор пред студентите на Универзитетот во Хавана. Тој притоа изјави дека светот е на работ на нуклеарна војна поради тензичните односи на Соединетите држави и Израел со Иран.
XS
SM
MD
LG