Достапни линкови

logo-print

Експлозија во полициска станица во Таџикистан


Во една полицска станица во северниот дел на Таџикстан, според полициски извори, бомбаш самоубиец активирал автомобил бомба при што имало најмалку еден загинат, а дваесетина други биле ранети. До ова дојде ден откако шефот на државата Имомали Рахмон го отпушти целото раководство на безбедносните служби поради бегството на 25 затвореници кои биле осудени за подготвовување државен удар. При бегството тие убиле петмина стражари. Повеќето од затворениците се уште се во бегство.
XS
SM
MD
LG