Достапни линкови

logo-print

Германски генерал го критикува Карзаи


Германскиот генерал Егон Рамс, шеф на операции во Авганистан, го критикуваше авганистанскиот претседател Хамид Карзаи затоа што не успеал да обезбеди подршка за НАТО-силите во војната против Талибанците. Тој рече и дека силите на НАТО одиграле важна улога во обезбедувањето на изборната победа на Карзаи во ноември 2009 година.
Рамс им забележува и на локалните власти кои често ги ослободуваат упасените Талибанци на северот на земјата каде што се стационирани германските сили.
XS
SM
MD
LG