Достапни линкови

logo-print

Руската полиција упадна во редакцијата на неделник


Руската полиција денеска упадна во редакцијата на опозицискиот неделник ’Новото време‘, познат по објавување истражувачки стории за корупција на високи функционери. Заменик-уредникот на неделникот се сомнева дека упадот е поврзан со текст што го објавил неделникот за полициската единица за справување со демонстрации ОМОН. Неделникот е под истрага за клевета.
Пред неколку месеци весникот објави дека единицата ОМОН добива пари за обезбедување на бизнис-објекти и домови, им наплаќа на проститутки и оти ги користи централноазиските мигранти како „робови“.
XS
SM
MD
LG