Достапни линкови

logo-print

Реотворено обвинението за силување против основачот на Викиликс


Шведското обвинителство повторно ја отвори истрагата за силување против основачот на интернет страницата Викиликс Џулијан Асанџ. Минатата недела, главниот обвинител на Стокхолм ги отфрли обвиненијата велејќи дека нема основа за сомнеж дека Асанџ ја силувал жената што го пријавила. По жалбата на наводната жртва, сега случајот повторно се отвора.
Асанџ тврди дека е невин, и смета дека обвиненијата се масло на противниците на неговата интернет страница Викиликс која го разбесни Вашингтон објавувајќи илјадници доверливи документи за американската интевенција во Авганистан.
XS
SM
MD
LG