Достапни линкови

logo-print

Гејтс во ненајавена посета на Ирак


Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс изутрината допатувал во ненајавена посета на Ирак. Тој попладнето ќе присуствува на примопредавањето на командата врз американските сили во Ирак меѓу генералите Реј Одиерно и Лојд Остин. Претседателот Барак Обама синоќа објави крај на американската борбена мисија во таа земја. Сепак таму до крајот на идната година ќе останат уште 50 илјади американски војници кои ќе ги обучуваат ирачките безбедноси сили.
XS
SM
MD
LG