Достапни линкови

logo-print

Од денеска забрането пушењето во Грција


Во Грција денеска стапува во сила новиот закон за забрана на пушењето во затворени јавни простории. Во фирмите нема да биде дозволено да се пуши ниту во засебни простории, а оние што ќе го прекршат законот ќе бидат казнети со 50 до 500 евра, а нивните имиња ќе бидат забележани во база на податоци за прекршители. Фирмите ќе мора да платат казна меѓу 500 и 10 илјади евра. Во Грција пушат 42 насто од населението постари од 15 години, што е многу повеќе од просекот во ЕУ, кој изнесува 29 проценти.
XS
SM
MD
LG