Достапни линкови

logo-print

Басиџиите ја опколиле куќата на иранскиот опозиционер Каруби


Околу 50 членови на иранските парамилитарци Басиџии ја околиле куќата на опозициониот лидер Мехди Каруби, пишува на неговата интернет страница. Станува збор за доброволци лојални на Ајатолахот Али Каменеи. Каруби претходно најави дека ке учествува на анти израелските собири познати како денот на Ерусалим. Каруби, како и другиот опозиционен лидер Мир Хосеин Моусави и порано беа цел на напади на басиџиите.
XS
SM
MD
LG