Достапни линкови

logo-print

Македонија веројатно нема да ја поддржи резолуцијата на Србија во ОН


Постојат големи изгледи Македонија да не ја поддржи српската предлог резолуција за Косово која ќе биде на дневен ред на Генералното Собрание во ОН на 9 септември, јавува агенцијата МИА повикувајќи се на извори во министерството. Како што се додава, одлуката ќе биде донесена врз основа на неколку параметри, имајќи ги предвид дипломатските односи на Македонија со Косово и со Србија, како и неодамнешното мислење на Судот во Хаг за легалноста на декларацијата за независност на Косово.
XS
SM
MD
LG