Достапни линкови

logo-print

Тројцата руси ослободени од заложништво во Дарфур


Тројцата членоиви на екипажот на рускиот хеликоптер киднапиран пред два дена во Дарфур се ослободени, јавија суданските медиуми. Тие работат за суданската воздушна команија Бадр но и се во субкоординација со мисијата на Африканската Унија. Над 20 странски работници се киднапирани во Дарфур откако Меѓународниот Трибунал издаде барање заапсење на Претседателот на Судан Омар ал Башир за воен криминал во конфликтот во Дарфур. Сите, како што се јавува, биле ослободени по плаќањето на откуп.
XS
SM
MD
LG