Достапни линкови

logo-print

Расмусен бара авганистанските власти да се грижат за безбедноста


Генералниот секретар на НАТО, Андрес Фог Расмусен изјави дека се надева оти членките на алијансата на престојниот самит во ноември во Лисабон ќе се сложат одговорноста за безбедноста во Авганистан да им биде предадена на тамошните власти. Тој смета дека безбедносната ситуација во земјата не е задоволителна, но дека има остварено прогрес.
XS
SM
MD
LG