Достапни линкови

logo-print

Меркел бара Јанукович да дозволи слобода на печат


Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека вршела притисок за поголема слобода на печат врз украинскиот претседател Виктор Јанукович, при неговата денешна посета на Берлин. Таа рече дека јасно му ставила на Јанукович на знаење дека има забелешки, пред се на слободата на печат и на слободата на говор.
Сепак, фокусот на разговорите е ставен на прашања поврзани со енергетиката, безбедносната соработка и економијата.
XS
SM
MD
LG