Достапни линкови

logo-print

Карзаи ја критикува антитерористичката стратегија


Претседателот на Авганистан Хамид Карзаи оцени дека стратегијата на меѓународните сили во борбата против талибанците и Ал Каеда во неговата земја до сега не довле до ништо друго освен до страдење на цивилите. Тој притоа укажал на сериозна потреба од промена на стратегијата на сојузниците. Карази во минатата недела ги критикуваше американските планови во јули идната година да го почнат повлекувањето од Авганистан.
XS
SM
MD
LG