Достапни линкови

logo-print

Обраќање на Обама по повод годишнината од ураганот Катрина


Американскиот претседател Барак Обама по повод одбележувањето на петгодишнината од ураганот Катрина им порача на граѓаните на Њу Орлеанс дека неговата администрација ќе се бори заедно со нив за реконструкција се додека, како што рече, работата не биде завршена. Во ураганот Катрина во 2005 година загинаа речиси 2000 лица, а повеќе од еден милион луѓе останаа без покрив над глава. Во неговиот говор пред Универзитетот во Њу Орлеанс, кој беше потопен како и 80 проценти од градот, Обама рече дека ураганот не претставувал само природна катастрофа, туку и катастрофа што ја предизвикал човечкиот фактор, бидејќи владата не успеала да им помогне на илјадници луѓе кои останале напуштени и сами и оти премногу граѓани и денес не може да се вратат во своите домови или да најдат работа.
XS
SM
MD
LG