Достапни линкови

logo-print

Пронајдени телата на петте киднапирани Авганистанци


Авганистанските власти соопштија дека селани од провинцијата Херат ги нашле телата на петтемина киднапирани луѓе кои работеле на кампањата за парламентарните избори. Работниците беа киднапирани на 25 август, кога вооружени напаѓачи го пресретнале нивниот конвој. Засега никој не ја презема одговорноста за убиствата, иако талибанците водат кампања на заплашување за да ги саботираат изборите закажани за 18 септември.
XS
SM
MD
LG