Достапни линкови

logo-print

ФЕД ке реагира ако треба за да го зголеми економскиот раст


Американските Федерални Резерви ќе преземат поагресивни мерки за зголемување на растот, ако економските изгледи се влошат значително, изјави првиот човек на централната банка Бен Бернанке.
Според Бернанке проспектите во 2011 година остануваат исти и покрај остриот прекин на темпото на економската експанзија во вториот квартал годинава.
Централната банка соопшти дека е подготвена да обезбеди дополнителни монетарни мерки, ако е неопходно, изјави Бернанке.
XS
SM
MD
LG