Достапни линкови

logo-print

Дешифриран генетскиот код на пченицата


Британските научници го дешифрирале генетскиот код на пченицата што за неколку години би овозможило создавање нови сорти и поголеми приноси, потребни за прехрана на растечката светска популација.
Како што јавуваат британските медиуми, генетскиот код ке биде достапен на интернет со цел производителите да можат да го користат.
XS
SM
MD
LG