Достапни линкови

logo-print

Свечена собраниска седница посветена на Мајка Тереза


Во Собранието на Македонија се одржа свечена седница за одбележување на 100 –годишнината од раѓањето на Мајка Тереза. Свое обраќање имаше претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски кој порача да се продолжи до делото на хуманистката. Делегација предводена од Вељаноски положи и цвеќе пред споменикот на Мајка Тереза. Денеска со низа настани во Макдонија и во светот се одбележува годишнината од раѓањето на големата хуманистка и добитничка на Нобелова награда за мир.
XS
SM
MD
LG