Достапни линкови

logo-print

Вестервеле во посета на Србија


Постои шанса за дирекни преговри меѓу Белград и Приштина, но местото за тоа е Брисел, а не Њујорк изјави денеска германскиот министер за надворешни работи Гвиго Вестервеле при посетата на Србија. Според него директните преговори се шанаса за подобар живот. Вестервеле изјави дека географската мапа на Југоисточна Европа е исцртана и завршена, и дека независно Косово е реалност, а тоа го потврди и Меѓународниот суд за правда. За него, иднината на Србија е во ЕУ, а Германија води политика која е во интерес на европската иднина на Србија. Во рамки на својата Балканса турнеја германскиот министер за надворешни работи денеска ќе ја посети и Босна и Херцеговина, а утре Косово
XS
SM
MD
LG