Достапни линкови

logo-print

Се демонтира митот за Нијазов во Туркменистан


Во главниот град на Туркменистан, Ашгабат, вчера била отстранета 70 метарската златна статуа на поранешниот диктатор Сапармурат Нијазов. Тој самиот се нарекуваше Туркменбаши, татко на сите туркменистанци, а почина ненадејно во 2006-та година, по две декади авторитарно владеење.
XS
SM
MD
LG