Достапни линкови

logo-print

Комесарот за правда на ЕУ загрижен за протерување на Ромите


Европскиот комесар за правда Вивиен Рединг денеска изрази загриженост во врска со протерувањето на Ромите од Франција. Од нејзината канцеларија соопштуваат дека разгледуваат дали мерките се во согласност со правото на Европската унија.. Францускиот претседател Николас Саркози, нареди да се депортираат стотици Роми од земјите од каде што потекнуваат, а како причини за одлуката ги наведе загриженоста за пораст на криминалот. Досега француските власти вратија повеќе од 680 Роми назад во Романија и Бугарија.
XS
SM
MD
LG