Достапни линкови

logo-print

Труење со гас во женско училиште во Авганистан


Околу 40 ученици се префрлени денеска во болница, поради труење со гас во училиште за жени во Кабул. Инцидентот е сличен на претходни инициденти извршени од тврдокорните исламски екстремисти во женски образовни институции. Талибанците за време на владеењето 1996-2001 им забранија на девојките да одат на училиште,. Портпаролот на авганистанското министерството за образование, Асиф Нанг изјави дека девојките се хоспитализирани, но не се во животна опасност.
XS
SM
MD
LG