Достапни линкови

logo-print

Укинато ограничувањето за увоз на пченица


Владата ја укина обврската која им налагаше на увозниците на пченица за секој килограм увезена пченица да купат три килограми домашна пченица, соопшти министерот за земјоделство Љупчо Димовски. Тој информираше дека мерката за ограничување на увоз на брашно и натаму останува на сила. Според оваа мерка, за секој килограм увезено брашно, увозникот се обврзува да купи четири килограми домашна пченица. Министерот изјави дека владата ја следи состојбата на пазарот со пченица и е подготвена соодветно да интервенира доколу има потреба.
XS
SM
MD
LG