Достапни линкови

logo-print

42 мртви во авионската несреќа во Кина


Најмалку 42 лица загинаа, а 52 преживеаа при уривањето на еден авион во градот Јичун во провинцијата Хеилонгјанг, на североистокот на Кина, близу до границата со Русија. Авионот на компанијата Хенан Ерлајнс при обидот низ густата магла да слета на пистата еден час по полетувањето се запалил. Кинеските власти ги истражуваат причините за несреќата.
XS
SM
MD
LG