Достапни линкови

logo-print

Хјуман Рајтс Воч во одбрана на жените од Чеченија


Организацијата за заштита на човековите права Хјуман Рајтс Воч побара од Русија да престане да ги принудува жените во Чеченија да бидат облечени според исламскиот дрес код. Тие соопштија дека добиле низа на поплаки дека жените во Грозни кои носеле послободна облека биле малтретирани. Чеченските власти претходно им забранија на жените кои несакаат да носат шамии на лицето да работат во јавниот сектор.
XS
SM
MD
LG