Достапни линкови

logo-print

Во Авганистан неделава убиени 35 Талибанци


Најмалку 35 Талибанци се убиени оваа недела во источен Авганистан, во заеднички акции на меѓународните безбедносни сили и авганистанските војници, соопштуваат од мисијата ИСАФ. Од мисијата соопштуваат дека операциите што започнаа на 21 август се дел од напорите да се обезбеди безбедноста во земјата, пред парламентарните избори кои треба да се одржат следниот месец. Изборите во земјата се закажани за 18 септември, но властите соопштија дека повеќ од 900 избирачки места нема да бидат отворени заради безбедносни причини.
XS
SM
MD
LG