Достапни линкови

logo-print

Во бомбашиот напад во Могадишу повеќе од 30 мртви


Сомалиските власти соопштуваат дека повеќе од 30 луѓе загинале при напад на Хотел во Могадишу користен од власта во Сомалија. Меѓу убиените се и најмалку 6 пратеницие. Зад нападот стои исламистичката група Ал Шабаб. Властите јавуваат дека некои од напаѓачите биле облечени како сомалиски војници. Ал Шабаб е поврзана со Ал Каеда и се бори против про западната влада на Сомалија, која ја штитат 6 илјади мировници на Африканската Унија. Од организацијата минатиот месец ја презедоа одговорноста за бомбашките напади во главниот град на Уганда, кога загинаа 70 луѓе за време на финалето на Светското првенство во фудбал.
XS
SM
MD
LG