Достапни линкови

logo-print

Ден на независноста во Украина


Украина денеска го слави Денот на независноста од Советскиот Сојуз. На денешен ден, во 1991 година, украинските пратеници донесоа акт со кој прогласија независност, која беше потврдена и на референдумот таа година.
Преку видео-порака, денот на независноста на Украина им го честиташе американската државна секретарка Хилари Клинтон.
XS
SM
MD
LG