Достапни линкови

logo-print

Во напади во Пакистан убиени 21 човек


Најмалку 21 човек загинаа денеска во Пакистан во одвоени напади. Меѓу загинатите е и еден поранешен член на пакистанскиот парламент. Во експлозија во џамија во Јужен Вазиристан загинаа 16 луѓе, а повредни се 30. Властите се сомневаат дека цел на нападот бил поранениот пратеник Маулви Ноир Мухамед. Претходно во експлозија во училиште, каде што се одржувал состанок на старци од градот Курам, загинаа пет луѓе, а повредени се 10. Според пакистанките медиуми, нападите се случиле во области каде има конфликт меѓу муслиманите сунити и шиити.
XS
SM
MD
LG