Достапни линкови

logo-print

Пакистанците масовно ги напуштаат домовите


Десетици илјади луѓе бегаат од јужниот дел на Пакистан поради поплавите кои го зафатија регионот во последниве три недели. Властите соопштија дека најмалку 200 илјади жители на провинцијата Синд избегале кон повиските места во последниве 24 часа. До сега се загинати најмалку 1600 луѓе а светската здравствена организациаја соопшти дека над 200 илајди луѓе се заболени од акутна дијареа и уште толку страдаат од респираторни проблеми.
XS
SM
MD
LG