Достапни линкови

logo-print

Синот на Мубарак почна кампања за избор на претседател


Во Египет се појавија плакати на кои синот на претседателот Хосни Мубарак се преставува како кандидат за претседател. Помладиот син на претседателот, Гамал Мубарак е еден од можните наследници на претседателот кој е 30 години на чело на државата. Но многу Египјани се противат на идејата за таква смена на власта. Дури и дел од членовите на владејачката Националистичка демократска партија не се убедени дека Гамал би можел да биде претседател. Минатата година Хосни Мубарак потврди дека нема да се кандидира за шести претседателски мандат. Изборите за претседател се закажани за наредната година, на есен.
XS
SM
MD
LG